Головна » Увага! У Дністрі виявлено гепатит!

Увага! У Дністрі виявлено гепатит!

26 липня 2017 в 8:52 Переглядів: 41859

26.07.2017 р. на адресу Новодністровської міської ради надійшов лист з наступним змістом: «Сокирянський районний відділ лабораторних досліджень ДУ «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України» доводить до відома результати вірусологічних досліджень від 25.07.2017 питної води з комунального водопроводу м. Новодністровськ та рекреаційної зони річки Дністер м. Новодністровськ, проведених Державною установою «Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України, відібраних 19.07.2017 року.

За результатами вірусологічних досліджень в річковій воді р. Дністер виявлено антиген вірусу гепатиту «А». Про позитивні результати необхідно проінформувати населення та встановити в місцях відпочинку вздовж берега річки Дністер таблички «Купатися заборонено».

Причиною гепатиту А зазвичай є вживання в їжу забруднених харчових продуктів або води, тому ретельно мийте овочі і фрукти, які не проходять термічну обробку та якщо вживаєте воду централізованого водопостачання або з відкритих джерел – кип’ятіть її.

Довідка

Гепатити - це патологія, при якій уражуються клітини печінки. Виділяють кілька видів гепатиту. Одним з них є гепатит А. Друга його назва - хвороба Боткіна. Названий він так на честь вченого 19 століття, який і відкрив його. Всі гепатити можна розділити на 2 великі групи в залежності від механізму передачі збудника інфекції: ентеральні і з переважно парентеральним механізмом передачі. В першу групу входить вірусний гепатит А і гепатит С. У всьому світі даним захворюванням щорічно страждають мільйони людей. Важливо, що хвороба має літньо-осінню сезонність.

Хвороба Боткіна - це гостра інфекційна патологія, спричинена вірусом, характеризується запаленням гепатоцитів, збільшенням печінки і селезінки, жовтяницею.

Час з моменту зараження до появи перших клінічних симптомів становить в середньому 28 днів. У деяких людей симптоми можуть ніяк не проявлятися. Гепатит А більшою мірою зустрічається в країнах з низьким рівнем культури. Основний механізм передачі інфекційного агента - фекально-оральний. Це означає, що вірус може потрапляти в організм здорової людини із забрудненими продуктами (овочами та фруктами), водою.

Рідше вірус передається від хворої людини при безпосередньому контакті. Джерело інфекції - хвора людина в період, що передує жовтяниці, і в перші 2-4 тижні жовтяничного періоду. Хворий здатний виділяти в навколишнє середовище мільйони вірусів. Важливо, що вірусний гепатит А входить до групи кишкових інфекцій. Найчастіше виявляються поодинокі випадки, але можуть бути і спалаху. Тривалість захворювання може бути різною. В середньому вона становить від 2 тижнів до 2 місяців. У будь-який період гепатиту А вірус можна виявити в крові, дуоденальному вмісті, печінки.

Причини захворювання і симптоми

Хвороба Боткіна розвивається тоді, коли через органи шлунково-кишкового тракту проникає вірус гепатиту А. Інкубаційний період гепатиту характеризується тим, що інфекційний агент проникає в кров`яне русло, а потім в печінку. Саме в цей період розвивається інтоксикаційний синдром: підвищується температура, спостерігається слабкість. Вірус активно розмножується, пошкоджує тканини печінки.

Збудник гепатиту сприяє дегенеративних змін тканин органу, нерідко викликаючи жирове переродження. Все це призводить до дистрофії печінки. Підвищений ризик захворіти на гепатит А є у людей, які нехтують засобами особистої гігієни, а також у споживачів наркотичних засобів.

Найчастіша причина зараження - вживання в їжу погано промитих овочів і фруктів, а також забрудненої вірусом води. Вірус гепатиту А легко передається через брудні руки. Щоб призначити адекватне лікування, лікар повинен поставити правильний діагноз.

Основними симптомами гепатиту А, вірус якого активно виділяється з фекаліями хворого, є:

• нездужання;

• слабкість;

• відсутність апетиту;

• підвищення температури тіла;

• нудота;

• блювота;

• міалгія;

• біль у суглобах;

• гепатоспленомегалия;

• зміна кольору сечі і калових мас.

Ранні ознаки, такі як слабкість, нудота і інші, можуть бути відсутніми. Жовтяниця теж розвивається не завжди. Це виникає при порушенні виведення жовчі, в результаті чого в крові підвищується рівень жовчних кислот. Переджовтяничнийперіод триває недовго, близько 1-2 тижнів. Хворих можуть турбувати болі в правому підребер`ї. У міру розвитку захворювання з`являється жовтяниця. Ознаки захворювання нерідко включають в себе потемніння сечі. Сеча набуває кольору темного пива, стає пінистої. Кал, навпаки, втрачає забарвлення і стає безбарвним.

Гепатит А діагностується на підставі анамнезу захворювання, даних лабораторних, інструментальних досліджень і зовнішнього огляду хворого. Збудник гепатиту А виводиться з каловими масами в останні дні інкубаційного періоду. Діагностика передбачає вірусологічне і серологічне дослідження.

До додаткових ознаками гостро розвивається гепатиту А належить підвищення концентрації ферменту АЛТ. Діагностика у дітей і дорослих включає проведення печінкових проб, при цьому оцінюється рівень білірубіну. За допомогою загального аналізу крові і сечі вдається виявити ознаки запалення. Перші ознаки гепатиту А можуть бути стертими, тому часто хворі відразу не звертаються за допомогою. Важлива і диференціальна діагностика. З цією метою може здійснюватися пункція або біопсія печінки. УЗД дозволяє виявити збільшення печінки і селезінки.

Лікування гепатиту А, епідеміологія якого характеризується сезонністю, передбачає госпіталізацію хворого в інфекційне відділення. Лікар-інфекціоніст обов`язково повинен відправити до відповідних органів екстрене повідомлення. Обов`язково призначається дієта, вводиться гамма-глобулін. Лікар може призначити стероїдні гормони в невеликих дозах, гепатопротектори, вітаміни. Гострий і хронічний гепатит А рідко призводить до летального результату. Специфічне лікування поки не розроблено.