Головна » Перспективи Новодністровської ОТГ у разі проведення виборів після 1 січня 2017 року

Перспективи Новодністровської ОТГ у разі проведення виборів після 1 січня 2017 року

30 вересня 2016 в 3:09 Переглядів: 1491

25 серпня завершився процес формування Новодністровської міської ОТГ. Для призначення перших виборів об’єднаної громади міським головою А. І. Болдашевим було подане клопотання до Чернівецької ОДА, яка, у свою чергу, звернулася до Центральної виборчої комісії. Але, відповідно до постанови ЦВК від 23 вересня, призначені перші місцеві вибори були лише у 41 новоутвореній об’єднаній громаді, із 191, які цього потребують. Новодністровська ОТГ до цього переліку не увійшла.
На запитання, яким чином живуть громади, учасники ОТГ, після об’єднання відповідає Ольга Чепель – регіональний консультант з правових питань у Чернівецькій області Асоціації міст України  (експерт Регіонального офісу з питань впровадження реформ у сфері місцевого самоврядування, децентралізації повноважень органів виконавчої влади).
– Факт прийняття сесіями рішення про добровільне об’єднання громад – це ще не кінцевий результат, у зв’язку із тим, що центральна виборча комісія повинна призначити перші вибори. Необхідний об’єм коштів, який потрібний для проведення виборів у всіх новоутворених громадах виявися недостатнім. Але нещодавно, а саме 08.09.2016р.  Урядом було виділено 10,5 млн. грн. та 21.09.2016р. ще додатково ще 30 млн грн для того, аби усі громади, які наразі подали звернення про призначення перших виборів, здійснили своє волевиявлення. У порядку черги надходжень пропозицій про призначення перших виборів в об’єднаних громадах ЦВК прийматиме рішення про їх проведення. На сьогодні подано сім пропозицій від Чернівецької області, зокрема і від Новодністровська. Наразі перші вибори на 11.12.2016 р. призначені тільки для двох – Красноїльської та Чудейської громад.
Яка ж доля громад, що прийняли рішення про об’єднання? Вони живуть своїм звичайним життям, тобто кожна сільська, міська ради здійснюють виконання бюджету до кінця року самостійно.
Надалі, якщо ситуація складається позитивно і ЦВК прийме відповідне рішення, то з моменту проведення перших виборів і проголошення результатів територіальною виборчою комісією про перемогу тих чи інших кандидатів – депутатів та голови об’єднаної громади – в ОТГ починається новий етап діяльності. Тобто вона приступає до виконання власних та делегованих державою повноважень у сфері освіти, медицини тощо, а також користується всіма податковими та бюджетними пільгами, які передбачає 64 стаття Бюджетного кодексу.
Якщо ж ЦВК призначає вибори після 1 січня 2017 року, громада формує свій депутатський корпус, але згідно ч. 9 ст. 8 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» бюджети громад, що об’єдналися виконуються окремо  до кінця бюджетного року, однак рада об’єднаної громади може вносити зміни до рішень про місцеві бюджети, рад які об’єдналися.  Я сподіваюся, що все ж таки у Новодністровську вибори пройдуть до нового року. Про це свідчать неодноразові заяви високопосадовців.
Окрім фінансової складової, яка може бути однією з перешкод, що зупиняє ефективний та більш швидкий процес повноцінного утворення об’єднаних громад, існує ще одна проблема, пов’язана зі зміною меж. Утім вже є проект Закону України «Про внесення до деяких законодавчих актів України щодо умов змін меж районів у процесі добровільного об’єднання територіальних громад», який пройшов перше читання і готується до другого. У ньому окреслено, що формування ОТГ із центром у місті обласного підпорядкування не розглядається, як зміна меж району. Тобто у цьому випадку немає необхідності згідно із процедурою, яка передбачається Конституцією, звертатися до Верховної Ради. Вважається, що район зберігає свою цілісність, він просто всередині себе укрупнюється. Вказаний законопроект важливий не тільки для Новодністровської громади, а й для тих, які минулого року не мали можливості реалізовувати делеговані повноваження через цю перешкоду.
У законі про добровільне об’єднання передбачено, що відповідність Конституції та законам України проекту рішення щодо добровільного об’єднання територіальних громад визначає висновок обласної державної адміністрації. Якщо він є негативним, тоді зрозуміло, що є якісь недоліки, і такий проект рішення відправляється на доопрацювання. Якщо ж є позитивний висновок облдержадміністрації, то, центральна виборча комісія, не уповноважена зупиняти процес  завершення формування об’єднання. ЦВК – це державний орган, який контролює виключно виборчу сферу, на нього покладається забезпечення виборчого процесу по обранню депутатського корпусу і голови об’єднаної територіальної громади.

– Чи мають право відмовляти у районі на сьогодні мешканцям сіл-учасників Новодністровсьської ОТГ у наданні якихось соціальних послуг, наприклад, щодо отримання субсидій чи медичного обслуговування?
– До того моменту, поки не буде оголошено про початок роботи новообраної об’єднаної територіальної громади, ті повноваження, які існували в районі, вони і залишаються. Будь-які відмови з приводу надання субсидій чи якихось довідок на районному рівні – це є протиправна діяльність органів державної влади чи органів місцевого самоврядування. Я б радила громадянам у випадку, коли їм відмовляють у соціальних послугах, вимагати відмови у письмовому вигляді для підтвердження протиправності дій та захисту своїх прав у судовому порядку.

За розмову подякувала Анастасія Жалюк