Головна » ПОРЯДОК ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ВИПЛАТИ ТИМЧАСОВОЇ ДЕРЖАВНОЇ ДОПОМОГИ ДІТЯМ, БАТЬКИ ЯКИХ ☛НЕ ☚ СПЛАЧУЮТЬ АЛІМЕНТИ

ПОРЯДОК ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ВИПЛАТИ ТИМЧАСОВОЇ ДЕРЖАВНОЇ ДОПОМОГИ ДІТЯМ, БАТЬКИ ЯКИХ ☛НЕ ☚ СПЛАЧУЮТЬ АЛІМЕНТИ

13 серпня 2018 в 8:23 Переглядів: 7234

До Новодністровського бюро правової допомоги продовжують звертатись громадяни з питанням «Що робити, коли попри рішення суду один з батьків дитини ухиляється від сплати аліментів або виникають складнощі з примусовим виконанням рішення суду і дитина не отримує на своє утримання аліменти».

Тому, в рамках правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО» вважаємо за необхідне надати роз’яснення з даного питання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року N 189 затверджено порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. Даний порядок визначає механізм надання такої допомоги.

Допомога призначається в трьох випадках:

 • рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;
 • один з батьків перебуває під арештом, слідством, на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;
 • місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Якщо ВАША ситуація підпадає під вище зазначені обставини, для призначення тимчасової допомоги необхідно звернутись в управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання та надати:

 • заяву за встановленою формою;
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • декларацію про доходи та майновий стан, в якій також зазначається інформація про склад сім’ї.
 • В залежності від обставин, на підставі яких призначається тимчасова допомога, додатково необхідно буде подати такі документи:
 • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину та довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення; 
 • довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі;
 • повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.

Рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається протягом 10 календарних днів після надходження усіх необхідних документів. 

Розмір призначеної допомоги дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї                  в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Однак тут є нюанси. Наприклад якщо ВИ підприємець і обрали спрощену систему оподаткування та є платником єдиного податку першої групи, незалежно від того, отримали ВИ доходи чи ні, до сукупного доходу за кожен місяць буде враховуватись дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Звертаємо ВАШУ увагу на те, що допомога є тимчасовою та призначається дитині  кожні шість місяців, починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами.

У разі встановлення місця проживання (перебування) одного з батьків і припинення  його розшуку орган внутрішніх справ у триденний строк повідомляє про це одержувача, орган соціального захисту населення, посадову особу, яка винесла ухвалу (постанову)
про розшук, а також суд за місцем знаходження виконавчого листа.

У разі встановлення факту сплати аліментів одним з батьків орган державної виконавчої служби у триденний строк повідомляє про це одержувачу та органу соціального захисту населення за місцем одержання допомоги. 

Виплата тимчасової допомоги припиняється у разі:

встановлення місця проживання (перебування) особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду;

 • виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину;
 • досягнення дитиною 18-річного віку;
 • виконання в повному обсязі зобов'язань одного з батьків щодо сплати аліментів у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон;
 • влаштування дитини до відповідної установи (закладу) на повне державне утримання;
 • скасування або визнання усиновлення недійсним;
 • усиновлення дитини (чоловіком матері або дружиною батька);
 • відмови від стягнення аліментів;
 • добровільного виконання рішення суду особою,  зобов'язаною сплачувати аліменти;
 • скасування в установленому законодавством порядку рішення суду щодо стягнення аліментів;
 • смерті дитини, якій була призначена тимчасова допомога;
 • смерті одного з батьків, зобов'язаного сплачувати аліменти, або визнання його в установленому порядку безвісти відсутнім чи оголошення померлим;
 • позбавлення в установленому порядку одного з батьків, який утримує дитину, батьківських прав;
 • відібрання дитини від  одного  з  батьків,  який  утримує дитину, без позбавлення батьківських прав;
 • встановлення над дитиною опіки чи піклування (про виникнення  зазначених обставин одержувач зобов'язаний  повідомити  у  десятиденний  строк орган соціального захисту населення).

Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.

На завершення слід додати, що питання призначення та виплати державної допоги дітям доволі складне. Тому, у разі виникнення необхідності радимо звертатись беспосередньо до органу соціального захисту населення. Також ВИ можете отримати консультацію в Бюро правової допомоги.

НОВОДНІСТРОВСЬКЕ бюро правової допомоги.

Адреса:  м. Новодністровськ, м-н Юність, буд. 1 Г.

Режим роботи: понеділок – четвер: 800  - 1700 год., п’ятниця: 800 -1545 год.

Вихідні дні: субота, неділя.

Контактний телефон: (03741) 3-15-70.

Електронна адреса: novodnistrovske@legalaid.cv.ua

Начальник відділу: ШЕНДЕРЮК Олександр Олександрович.

Головний спеціаліст відділу: ПЕТРАЩУК Ольга Володимирівна.

Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103 (дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України є безкоштовними та приймаються цілодобово).